instrumenty muzyczne dla dzieci

Zabawki w rozwoju dziecka

Wiemy już, że dziecko najlepiej rozwija się poprzez zabawę. Nie musi to być zabawa zabawkami – czasem dziecko lepiej bawi się przedmiotami codziennego użytku – spodoba mu się jakiś garnek czy łyżeczki i będzie się nimi bawił nie zwracając uwagi na mnóstwo swoich zabawek dookoła (notabene z przyrządów kuchennych można zrobić instrumenty muzyczne dla dzieci – z pewnością będą świetnie się bawić).

Jednak zabawki są ważne we wszechstronnym rozwoju dziecka: poznawczym społecznym czy emocjonalnym – niezależnie od tego czy to będą zabawki kupione w sklepie, czy też zabawki stworzone z przedmiotów domowych – a najlepiej i takie i takie. Na przykład wspomniane już instrumenty muzyczne dla dzieci (polecałabym jednak kupne) z pewnością genialnie rozwijają muzykalność, poczucie rytmu, czy pamięć słuchową. Warto uczyć dziecko gry na instrumencie – początkowo zabawkowym, a potem już prawdziwym, gdyż takie artystyczne działania rozwijają lewą półkulę mózgu (zaniedbywaną obecnie w szkołach) odpowiedzialną między innymi za kreatywne myślenie – konieczne w życiu jak i w przyszłej pracy zawodowej.

Inne zabawki, które kształtują rozwój dziecka, to między innymi wszelkiego typu puzzle, układanki itd. Rozwijają one koordynację wzrokowo-ruchową, uczą myślenia przestrzennego, ćwiczą pamięć. Badania naukowe dowiodły, że dzieci ćwiczące takie umiejętności, poprzez zabawę, lepiej radzą sobie w szkole.

Okazuje się, że nawet pluszaki są ważne w rozwoju dziecka. Dziecko mając lalki czy miśki, tak naprawdę uczy się życia w społeczeństwie.

A zatem zabawki odgrywają istotną rolę w rozwoju dziecka – jeśli mądrze i odpowiednio je dobierzemy, dziecko będzie miało wspaniałą zabawę, a my będziemy dumni widząc jak coraz lepiej sobie radzi.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s