Jak zachęcić malucha do mycia zębów

Bywa, że dzieci niechętnie myją zęby, często też oszukują, że zęby umyły, a wcale tego nie zrobiły. Krzyki i zmuszanie w niczym nie pomogą, warto znaleźć inne sposoby aby zachęcić dziecko do mycia zębów. Sprawdźmy więc jaką szczoteczkę i pastę wybrać oraz co zrobić aby maluch chętnie mył zęby.

Zacznijmy od wyboru odpowiedniej szczoteczki, powinna nie tylko zachęcać wyglądem, ważne jest także aby była porządnie wykonana. Dla dzieci, które mają jeszcze pierwsze ząbki warto wybrać szczoteczkę z gumową końcówką, taka szczoteczka jest bardzo delikatna i nie uszkodzi dziąseł malucha. Przy starszych dzieciach możemy sięgnąć po szczoteczkę z miękkiego nylonowego włosia. Teraz możemy zastanowić się nad wyborem szczoteczki, która wyglądem zachęci malucha. Oczywiście w przypadku dziewczynki możemy sięgać po różowe, bajkowe szczoteczki, dla chłopców będą to motywy ulubionych bohaterów czy samochodzików. Bardzo fajnym i ciekawym rozwiązaniem jest timer z muzyką zamontowany w szczoteczce. Gdy maluch zaczyna myć zęby gra muzyka, załóżmy, że czas timera to 2 minut, maluch wie, że gdy muzyka przestanie grać może skończyć myć zęby. Uważam, że jest to świetny gadżet! 🙂 Możemy także znaleźć osobny czasomierz, który dziecko będzie używało w trakcie mycia zębów taki jak klepsydra. Nie mniej ważny jest wybór pasty do zębów, powinna mieć dobry smak i ładny zapach, maluch będzie chętniej po nią sięgał, jeżeli akurat w domu mamy pastę, która nie odpowiada dziecku wartą ją wymienić i znaleźć taką, która zachęci do mycia zębów.

Oczywiście ważną rolę w zachęcaniu do szczotkowania zębów odgrywają również rodzice.Rodzic powinien dawać przykład i regularnie myć zęby, najlepiej na początku robić to wspólnie z dzieckiem. Możemy przy okazji pokazać jak myć zęby i wymyślić ciekawe zabawy aby zachęcić malucha do mycia zębów. Sprawdzą się także różne książeczki edukacyjne dotyczące tego tematu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s