Jak rozmawiać z dzieckiem żeby słuchało?

Wszyscy wiemy, że wychowanie dziecka nie jest łatwą sprawą. Czasami bywa na prawdę trudno ale rolą rodzica jest poradzić sobie z trudnymi sytuacjami i problemami. Podstawą dobrego wychowania jest rozmowa z dzieckiem. trzeba jednak odpowiednio do niej podejść, żeby dziecko nas słuchało i rozumiało co do niego mówimy.

Zacznijmy od najprostszego pytanie, które najczęściej zadaje maluch „dlaczego?”. Pewnie słyszycie je dość często, dzieci nie robią tego złośliwie po prostu są ciekawe świata i chcą wszystko wiedzieć. Ważne jest aby odpowiadać na te pytania dość zwięźle i zrozumiale. Jeżeli pada za dużo pytań, a my nie wiemy już jak odpowiadać powiedzmy spokojnie, że porozmawiamy o tym następnym razem albo pokażmy dziecku inny sposób na zrozumienie tego co go interesuje, poprzez zabawę czy bajkę.

Kolejnym problemem jest to, że dziecko często nie rozumie dlaczego tak musi być i dlaczego tak odpowiadamy. Przykładowo dziecko bawi się na placu zabaw i nie chce wracać do domu, jak mu wytłumaczyć, że trzeba już wracać? Po pierwsze nie mówmy „już 15 muszę zrobić obiad”, dziecko może nie zrozumieć, że dana godzina coś oznacza. Lepiej powiedzieć „jest późno trzeba przygotować obiad, będzie pyszny, a Ty na pewno jesteś już troszkę głodny/głodna”. Ważne jest żebyśmy zawsze odpowiadali spokojnym i zrównoważonym tonem. Nie okazujmy zdenerwowania czy zniecierpliwienia.

No tak, a co jeżeli dziecko dalej nie chce słuchać i się buntuje. W takim wypadku trzeba być stanowczym, maluch musi znać granice. Jeżeli nie chce umyć wieczorem zębów, a tłumaczenie dlaczego jest to ważne nie pomaga, trzeba określić granice. Pewnych prostych poleceń dziecko nie powinno kwestionować, jeżeli nie może oglądać telewizji dłużej niż pół godziny dziennie, to nie może i tyle, nie powinniśmy tłumaczyć się zbyt obszernie z naszej decyzji. Maluch musi wiedzieć, że taka jest nasza decyzja i w pewnych sytuacjach po prostu musi liczyć się z tym co mówimy bez dyskusji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s