Kiedy można zostawić dziecko samo w domu?

Temat zostawiania dziecka samego domu nie jest zbyt prosty, nie ma jednoznacznych informacji, które powiedzą nam w jakim wieku możemy zostawić samego malucha. A jak to jest z przepisami prawnymi? Też nie do końca określają to kiedy dziecko może zostać samo w  domu.

Polskie prawo mówi, że nie możemy zostawić dziecka do siedmiu lat na publicznej drodze, a także w okolicznościach stanowiących dla niego zagrożenie. Przykładowo może być to wzniecenie pożaru, jednak nie ma dokładnie podanych sytuacji, informują nas jedynie, że nie możemy pozostawić dziecka samego także w innych niebezpiecznych dla niego okolicznościach.

Oczywiście rodzice dzielą się na zwolenników i przeciwników pozostawiania dziecka bez opieki. Wiele zależy także od sytuacji rodziny, niektórzy zmuszeni są wyjść aby załatwić ważne sprawy i zostawić dziecko w domu. Decydując się na pozostawienie malucha samego powinniśmy przeanalizować kilka spraw. Po pierwsze jak samodzielne jest nasze dziecko, czy radzi sobie w trudnych sytuacjach i umie o siebie zadbać? Po drugie czy potrafi się zająć, zabrać za zabawę czy naukę i poświęcić temu czas? Po trzecie czy nasze dziecko jest rozrabiaką, lubi zaglądać w niedozwolone miejsca i ruszać rzeczy, których nie powinien? Kolejna sprawa to uświadomienie malucha czego nie może robić kiedy zostaje sam, a co mu wolno, Trzeba wytłumaczyć, że nie może otworzyć drzwi czy okna, a także ruszać kuchenki. Należy się również upewnić, że dziecko przyswoiło wszystkie informacje i poradzi sobie samo.

Jeżeli jesteście pewni, że maluch poradzi sobie sam można spróbować zostawić dziecko w domu ale niech to najpierw będzie krótki czas, przykładowo 10 minut w pobliskim sklepie aby upewnić się, że wszystko będzie ok i maluch nie wystraszy się zostając bez opieki. Dzieci do lat 6 zdecydowanie nie powinny zostawać w domu same. Nie powinniśmy również zostawiać dziewięcioletniemu czy ośmioletniemu dziecku pod opieką innego małego dziecka. Plus dla nas to telefony komórkowe, w każdym momencie można zadzwonić i upewnić się czy wszystko gra :))

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s